Ogłoszenia duszpasterskie na I Niedzielę Wielkiego Postu

Ogłoszenia duszpasterskie na I Niedzielę Wielkiego Postu

21 lutego 2021

  1. W środę popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. Przez 40 dni będziemy się wsłuchiwać z szczególną uwagą w Boże Słowo, które nas wzywa do poprawy życia oraz do większej wrażliwości na bliźnich, którzy potrzebują naszego wsparcia. Bóg do nas przemawia także poprzez liturgię i nabożeństwa wielkopostne. Zachęcamy do udziału w Gorzkich Żalach, z kazaniem pasyjnym, w każdą niedzielę o godz. 17,15. W piątki odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 16,30, 17,15 i dodatkowo o 19,00.
  2. W najbliższy piątek 26 lutego, na Drogę Krzyżową o godz. 19,00 zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej. Po nabożeństwie odbędzie się krótkie spotkanie formacyjne.
  3. Jutro w liturgii obchodzimy Święto Katedry Świętego Piotra. W naszej ełckiej katedrze można w tym dniu uzyskać odpust zupełny. Warunkiem jest nawiedzenie modlitewne katedry w tym dniu oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
  4. We wtorek na mszy wieczornej do naszej katedry zostaną uroczyście wprowadzone relikwie błogosławionego Carla Acutisa.

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice Andrea i Antonia mieszkali z powodów zawodowych. Ojciec jego był zatrudniony w banku inwestycyjnym, Lazard Brothers. Jednym z jego przodków był polski ziemianin i dyplomata, Jan Perłowski (1872–1942), którego to wnuczką jest Maria Henrietta Perłowska (ur. 1939) – babka Karola Acutisa. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, miał 5 miesięcy. W wieku 12 lat, kiedy już chodził do gimnazjum jezuickiego, rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej.

Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazywał „autostradą do nieba”. Uczył się grać na saksofonie. Był wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym.

Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę. Choroba, która u niego miała ostry przebieg, rozwinęła się bardzo szybko. 12 października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu. 6 kwietnia 2019 ciało przeniesiono do Kościoła Matki Bożej Większej w Asyżu, a 10 kwietnia został beatyfikowany. Jego wspomnienie liturgiczne będzie przypadało 12 października.

  • W przyszłą niedzielę po mszy o 12,15 spotkanie Kół Żywego Różańca. Ofiary zbierane w tym dniu będą przeznaczone na fundusz remontowy. Po mszach świętych odbędzie się zbiórka ofiar na rzecz pomocy misjonarzom organizowane przez „Ad Gentes”.
  • W naszej wspólnocie parafialnej od środy popielcowej swoją praktykę diakońską rozpoczął ksiądz diakon Sebastian Margiewicz. Do świąt wielkanocnych będziemy cieszyć się jego obecnością oraz pomocą w zadaniach duszpasterskich. Polecajmy go Matce Bożej Fatimskiej, aby pod Jej skrzydłami wzrastał w wierze i umacniał się w powołaniu.
  • Do wieczności Pan Bóg powołał w minionym czasie Zofię Zaborowską, Janinę Wielgosz, Zofię Mielcarek i Henryka Rutkowskiego
DOSTOSUJ WYŚWIETLANIE