Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedziele Palmową

10 kwietnia 2022

  1. Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. W tym roku obchodzimy dzisiejsze uroczystości z wspomnieniami smutnych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny. Najpierw zbrodnię katyńską z okresu II Wojny Światowej, czyli pomordowanie polskich oficerów przez sowieckich oprawców. Jednocześnie wspominamy kolejną rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem i ofiary tamtych wydarzeń, z panem prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim na czele.
  2. Z tej okazji w czasie mszy o 12,15 będziemy modlitwami ogarniać ofiary obu tragicznych wydarzeń, a po Eucharystii, w której uczestniczyć będą władze samorządowe, udamy się pod pomnik Pomordowanych na Wschodzie, na Plac Katedralny, aby oddać cześć ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.
  3. W Wielki Wtorek wieczorem odbędzie się kolejna Noc Konfesjonałów. Od godziny 20 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej katedrze, w czasie której wielu kapłanów będzie posługiwało w sakramencie pokuty. Spowiedź potrwa do godz. 23,00. Zapraszamy serdecznie.
  4. Od Wielkiego Czwartku będziemy przeżywać Triduum Paschalne. W czwartek rano nie będzie mszy świętej o 7,00. O godz. 10,00 rozpocznie się Msza Krzyżma, na która przybędą kapłani z całej diecezji, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. W czasie tej mszy Biskup Ełcki poświęci oleje krzyżma oraz olej chorych.
  5. Wieczorem w Wielki Czwartek o godz. 18,00 rozpocznie się Msza Wieczerzy Pańskiej, w czasie której zostaną obmyte nogi 12 mężczyznom. Po mszy Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, gdzie będziemy mogli adorować Jezusa do godz. 22,30.
  6. W Wielki Piątek nie jest sprawowana Eucharystia. O godz. 9,00 zacznie się tzw. Ciemna Jutrznia. Następnie o godz. 12,00 rozpocznie się Droga Krzyżowa. O godz. 15,00 Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Po koronce zaśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. Centralna liturgią tego dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej. Rozpocznie się o godz. 19,00. W czasie liturgii będziemy się wsłuchiwać w opis męki Pana Jezusa w Ewangelii św. Jana, następnie odbędzie się rozbudowana Modlitwa Powszechna, która zakończy się adoracją Krzyża Świętego. Ofiary zbierane w czasie adoracji krzyża są przeznaczane zwyczajowo na wsparcie opiekunów Bożego Grobu w Jerozolimie. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Czuwanie przy Grobie potrwa do godz. 23,00.
  7. W Wielką Sobotę o godz. 9,00 rozpocznie się Jutrznia. Po jutrzni o godz. 10,00 zacznie się święcenie pokarmów, co pół godziny: 10,00; 10,30; 11,00; 11,30; 12,00; 12,30 i 13,00. Ostatnie poświęcenie pokarmów odbędzie się po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15,30.
  8. Późnym wieczorem o godz. 20,00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się od poświęcenia ognia na zewnątrz świątyni, następnie pójdziemy za zapalonym Paschałem i  wsłuchamy się w Exultet – orędzie wielkanocne. Kolejna częścią tego paschalnego wieczoru będzie szereg czytań biblijnych, które nas wprowadzą w dzieje zbawienia, których szczytem jest zmartwychwstanie Chrystusa, które będziemy w czasie liturgii wielkosobotniej radośnie celebrować. Po liturgii pójdziemy w procesji rezurekcyjnej wokół katedry. Bardzo proszę wszystkie grupy odpowiedzialne za feretrony i baldachim aby były obecne w procesji.
  9. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6,00 będzie sprawowana tradycyjna msza rezurekcyjna poprzedzona procesją eucharystyczną. Tutaj również zapraszam do niesienia feretronów i baldachimu. Kolejne msze będą sprawowane o godz. 8,30; 9,45; 11,00; 12,15; 18,00 i 19,30.
DOSTOSUJ WYŚWIETLANIE