Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową – 24 marca 2024

1. W Wielki Poniedziałek 25 marca, podczas mszy wieczornej, chętne osoby będą mogły podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona w tym roku na 8 kwietnia. Materiały duszpasterskie związane z Duchową Adopcją można znaleźć z tyłu kościoła. W tym dniu będziemy także dziękować Bogu za 32 lat istnienia Diecezji Ełckiej.

2. W Wielką Środę wieczorem odbędzie się kolejna Noc Konfesjonałów. Od godziny 19,00 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej katedrze, w czasie której wielu kapłanów będzie posługiwało w sakramencie pokuty. Spowiedź potrwa do godz. 22,30. Zapraszamy serdecznie.

3. Od Wielkiego Czwartku będziemy przeżywać Triduum Paschalne. W czwartek rano nie będzie mszy świętej o 7,00. O godz. 10,00 rozpocznie się Msza Krzyżma, na którą przybędą kapłani z całej diecezji, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Zapraszamy szczególnie ministrantów i lektorów na to wydarzenie. W czasie tej mszy Biskup Ełcki poświęci oleje krzyżma oraz olej chorych. W czasie Mszy Krzyżma zostanie również uroczyście rozpoczęty Kongres Eucharystyczny diecezji Ełckiej.

4. Wieczorem w Wielki Czwartek o godz. 18,00 rozpocznie się Msza Wieczerzy Pańskiej. Po mszy Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, gdzie będziemy mogli adorować Jezusa do godz. 22,30.

5. W Wielki Piątek nie jest sprawowana Eucharystia. O godz. 9,00 zacznie się tzw. Ciemna Jutrznia. O godz. 15,00 odbędzie się Droga Krzyżowa, a po niej, Koronką do Bożego Miłosierdzia, rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia.

6. Centralną liturgią tego dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej. Rozpocznie się o godz. 19,00. W czasie liturgii będziemy się wsłuchiwać w opis męki Pana Jezusa w Ewangelii św. Jana, następnie odbędzie się rozbudowana Modlitwa Powszechna, która zakończy się adoracją Krzyża Świętego. Ofiary zbierane w czasie adoracji krzyża są przeznaczane zwyczajowo na wsparcie opiekunów Bożego Grobu w Jerozolimie. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Czuwanie przy Grobie potrwa do godz. 23,00.

7. W Wielką Sobotę od godziny 8,00 będzie można czuwać przy Grobie Pańskim. O godz. 9,00 odbędzie się pierwsze błogosławieństwo pokarmów i zaraz po 9,00 rozpocznie się Jutrznia Wielkosobotnia. Po jutrzni o godz. 10,00 zacznie się święcenie pokarmów, które będzie się odbywać co pół godziny: 10,00; 10,30; 11,00; 11,30; 12,00; 12,30 i 13,00. Ostatnie poświęcenie pokarmów odbędzie się po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15,15. W czasie błogosławieństwa pokarmów będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty.

8. Późnym wieczorem o godz. 20,00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się od poświęcenia ognia na zewnątrz świątyni, następnie pójdziemy za zapalonym Paschałem i wsłuchamy się w Exultet – orędzie wielkanocne. Prosimy o przyniesienie świec (najlepiej z osłonką). Kolejną częścią tego paschalnego wieczoru będzie szereg czytań biblijnych, które nas wprowadzą w dzieje zbawienia, których szczytem jest zmartwychwstanie Chrystusa, które będziemy w czasie liturgii wielkosobotniej radośnie celebrować. Po liturgii pójdziemy w procesji rezurekcyjnej wokół katedry. Bardzo proszę wszystkie grupy odpowiedzialne za feretrony i baldachim, aby były obecne w procesji.

9. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6,00 będzie sprawowana tradycyjna msza rezurekcyjna poprzedzona procesją eucharystyczną. Tutaj również zapraszam do niesienia feretronów i baldachimu. Kolejne msze będą sprawowane o godz. 8,30; 9,45; 11,00; 12,15; 18,00.

10. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych msze święte będą celebrowane jak w każdą niedzielę, z jednym wyjątkiem – nie będzie mszy o 19,30 w pierwszy i drugi dzień świąt.

11. Spotkanie Kół Żywego Różańca i wymiana tajemnic odbędzie się 1 kwietnia w Drugi Dzień Świąt podczas mszy o godz. 12,15. Zapraszamy również Róże Różańcowe do czuwania przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę na godz. 19,00.

DOSTOSUJ WYŚWIETLANIE